Segítség kezdőknek

Segítséget kérni és elfogadni nem szégyen, sőt egy kifejezetten hasznos és becsülendő dolog, ha az ember kezdő játékos. Persze át lehet ugrani ezt a folyamatot anélkül, hogy bárkinél is rákérdeznénk dolgokra, de nem érdemes, mert jóval hamarabb hatalmas fejlődéseket érhetünk el azzal, ha kicsit utánajárunk annak, hogy mi is ez a játék.

Az alábbi cikket azért dobtam össze, mert a magyarul megjelent írások nagy része már feltételez némi háttértudást az olvasónál, másrészt meg sokan, főleg a non-steamesek lehet, hogy ezeket meg se találják, mert esetleg nem olvassák a CSHU-t (www.counter-strike.hu) hazánk vezető Counter-Strike oldalát, vagy egyáltalán nem is tudják, hogy létezik.

Az alábbi írás egy gyorstalpaló villámkurzus olyan alapvető dolgokról, amiket érdemes mindenkinek elolvasni, aki kezdőnek érzi magát, nem ért valamit, vagy csak szeretne feljebb kerülni a pályák végén a scoreboardon.

Alapvető beállítások

Beállításokat eszközölni a konzol-ban lehet, akár játék közben is, amit alapértelmezetten a „0” gombbal tudtok előhívni, és ezeket az értékeket, parancsokat a játék egy config.cfg fileban tárolja a Counter-Strike mappátokban. A játék indítása előtt fontos, hogy 3 parancs/érték megfelelő legyen ebben a config.cfg-ben:

  • rate 20000
  • cl_cmdrate 101
  • cl_updaterate 101

Rengeteg cikk jelent meg már arról, hogy ezeket hogyan kell finomhangolni. Aki ért hozzá, az nyugodtan tegye meg, aki meg nem, az használja a fent látható 3 értéket, mert jelentősen javulni fog a játékélménye ezekkel a beállításokkal.

Ezenkívül a videókártyátok beállításánál a függőleges szinkronizációt (vertical sync, vsync) KI kell kapcsolni, ha Counter-Strike-kal jászotok, azaz a vertikális szinkront tiltsátok le, mert így csak a felbontásotoknak megfelelő maximális FPS értéket vagytok képesek elérni.

A csalásról

Csalni értelemszerűen tilos minden szerveren, ám ez pár embert nem zavar abban, hogy mégis megtegye. A csalásoknak alapvetően 3 elterjedt fajtája van, amit érdemes felismerni:

  • SPEEDHACK:
    A játékos az átlagnál sokkal gyorsabban mozog, ezt össze se lehet téveszteni semmivel, így ha ilyet láttok, azonnal szóljatok az adminnak, hogy csaló van a szerveren.
  • AIMBOT:
    A játékost egy külső program segíti a célzásban, ami helyette fejre rántja a célkeresztet. Aki aimol, az szinte mindig fejest lő, pontosan céloz, irreálisan mindig a legrövidebb úton kerül az ellenfél fejére a célkereszt. Őket a legtöbbször könnyű kiszúrni, mert aprókat rángat a célkeresztjük a képernyő közepén, olyan mintha remegne a keze az egéren, tehát rezeg a célkereszt.
  • WALLHACK:
    Ennek segítségével át lehet látni a falakon, azaz pontosan tudja a csaló, hogy hol jönnek az ellenfél játékosai, és ezt rendszerint ki is használja. Vannak, akiknél ezt nagyon egyértelműen észre lehet venni, ugyanakkor sokszor tévesen is megítélhetnek jobb játékosokat egyesek, akik tapasztalatból lőnek egy-egy falat.

Fallövés

FONTOS, hogy nem mindenki csaló, aki nagyon jó frag-halál mutatóval rendelkezik, falon át fragel, vagy ilyesmi. A tapasztaltabb játékosok ugyanis ismerik annyira a pályákat, hogy tudják, hogy hol kell meglőni falakat, ami mögött állhat ellenfél. Ennek a legeslegegyszerűbb példája a fakapu de_aztec-on, ahol nyilván mindkét fél gondol arra, hogy a túloldalt áll ellenfél - nem kell hozzá sok logika.

Azt viszont nem árt tudni, hogy nem mindegyik falfelület átlőhető, illetve nem mindegyik fegyver képes átlőni a falat. Falat egyedül a 3-as fegyvercsoportba (RIFLES) tartozó fegyverekkel lehet átlőni, azaz a Colt-tal, AK-val, AWM-mel, hogy a 3 legnépszerűbbet említsem csak. Kivételt képez még a Desert Eagle a pisztolyoknál, ami szintén képes átvinni a falat, ellenben az MP5, a Shotgun, az USP vagy a Glock nem sebez falon át.

Szintén fontos, hogy az AWM-et leszámítva egy falon át sebző fegyver csak egy falat visz át, tehát a de_aztec-os példánál maradva, ha valaki CT oldalról fadobozon keresztül akarja megtunkolni a fakaput, akkor annak a lövése meg nem fog sebezni a kapun át, mivel az a dobozon már átment, mire a kapuhoz ért.

Ha falon át lövünk valakit, érdemes fejmagasságban célozni, mivel falon keresztül kevesebbet is sebzünk, és ha végtagon vagy hason lőjjük ellenfelünket, akkor nagyon sokszor el kell találnunk ahhoz, hogy bele is haljon. Éppen ezért a „magozó” néven emlegetett automata sniperek erre a legalkamasabbak, mert kicsi a szórásuk, és viszonylag nagy a sebzésük fejre falon át is.

Fegyversebzések

A Kevlar és a Helmet, azaz a páncél és a sisak amolyan minifalakként működnek az emberen. Ha valaki például páncélt vagy sisakot hord, és ezen a területen eltalálják, akkor a sebzés egy részét a páncél felfogja. Értelemszerűen a kevlaros ellenfelek ellen (és a public játékosok 95%-a szokott vásárolni KEVLAR-t & HELMET-et) hatástalanabbak az SMG (sub-machine-gun) kategóriájú fegyverek, mint pl az MP5. Hiába olcsóbb, hiába van benne 30 golyó, nem éri meg ilyet vásárolni!

Ha kevés pénzetek van, célszerű semmit se venni, és spórolni egy kört, hogy a következőben védelmetek (kevlar-helmet) és hatékony fegyveretek (colt-ak-awm) is legyen, mert jóval nagyobb eséllyel indultok. Mint említettük a desert eagle nevű pisztoly átviszi a falat, így a kevlaron keresztül is sokat sebez, így ha nagyon nincs pénzetek, érdemes egy Kevlar-Helmet + Desert Eagle + HE Grenade kombinációt vásárolni, ami alig kerül többe ~$2.000-nál. Fegyvert pedig találtok majd a földön.

Lövéstechnikák

A Counter-Strike-ban a fegyvereknek van szórása, azaz RECOIL-ja, ami annyit tesz, hogy vadul tunkolva össze-vissza hord a fegyver (ha valakinél be van kapcsolva a dinamikus célkereszt, ezt láthatja a tágulásából is). A fegyverek tehát félreszórnak mozgás, futás, ugrás közben, vagy akár létráról is, így tehát baromi nehéz fraget lőni. Ha lőttök mindig álljatok meg! Ez nem azt jelenti, hogy csak sarokban guggolva lehet fragelni, hanem azt, hogy a mozgást a lövésnél kicsit szakítsátok meg. Pl. ha valakivel szemben állsz, akkor mozogj oldalra, lőjél 3-4-et, mozogj vissza, lőjél megint és így tovább. Ezt persze nehéz így leírni, így érdemes inkább azokat a játékosokat néznetek belülről, ha meghaltatok, akiknek jól megy a játék, és kicsit tanulmányozni a mozgásukat, és azt is, hogy hogyan lőnek.

A két legnépszerűbb fegyver az AK és a COLT, amiről annyit érdemes elmondani, hogy mindkettő az első pár lövésre picit felfele szór. Az AK 2-3 golyó után, míg a Colt 3-4 golyó után már oldalra is, így ezekkel érdemes tehát rövid 3-as sorozatoka leadni úgy, hogy közben picit lefele húzzátok a célkeresztet, és aztán felengedni a lövést. Testre, kevlaron keresztül is ez többnyire elég 100HP-ra, még Colt-ból is.

A Colt-ot egyébként inkább azoknak ajánlom, akik közel- vagy középtávon szeretnének lövöldözni, illetve a tunkolósabb játékstílust képviselik, és nagyobb tömegekkel szemben ráfekszenek a gombra, míg az AK sokkal jobban szór, de pötyögve, egy-egy golyóra többet sebez, pontosabb, és jobban használható messzire. Talán emiatt a legkönnyebben az AK-val lehet fragelni, ha megtanultok vele higgadtan lőni.

Az AWM

Általános hiszti a publicon, hogy az ellenfél már megint AWM-ezik, dögöljön meg, azzal milyen könnyű játszani, és amúgysem korrekt az egész. Azt szögezzük le már most az elején, hogy AWM-mel közel sem olyan könnyű játszani, és közel sem hasznos minden szituációban, hiszen ha az lenne, akkor a profi csapatoknál csak azzal lőne mindenki, de maximum csak 2 szokott belőlük előfordulni 1 csapatban, és az is csak ritkán.

AWM-mel ugyanis nagy a szünet két lövés között, és ha hibázol, akkor egy AK-s, Colt-os simán megölhet. Hibának például nem csak a mellélövés számít, hanem a kevlaron keresztüli találat is, ami többnyire 84 HP-t szokott sebezni. Ha tehát testen eltaláltok valakit, de nem hal meg, érdemes azonnal átváltani pisztolyra, és lőni még rá, hiszen 20HP-nál kevesebbje maradt, és a pisztolyból hamarabb tudtok ismételni, mint az AWM-ből újra.

Mivel az AWM-ezésnek van egy ilyen hátulütője, ezért közel sem legyőzhetetlenek a sniperesek. Ha például egy nagyobb tömeg rushol velük szemben, akkor abból ő max 1-2 embert tud kimazsolázni, a többiek viszont letunkolják és közel rohannak hozzá, ahol már az AK és a Colt erősebb fegyverré válik a snipernél.

Ha támadó vagy, RUSH-olj!

Ez talán a legfontosabb szabály publicon, amit rengetegen nem értenek meg, pedig baromi egyszerű végiggondolni, hogy így van. A RUSH-olás ugye nem jelent mást, mint a futva, gyorsan, agresszíven támadást tömegesen. Rusholni mindig a legkönnyebben támadható területet érdemes, ahol el is fér a csapat. Erre tökéletes példa a de_dust2.

Sokan szeretnek B-t rusholni, meg úgy általában a kisebb lerakókat támadni, mert egyszerűbbnek tartják, viszont a B-re vezető út szűk, és ha 1-2 ember megáll egy flashtől vagy laggtól, akkor feltorlódik mögötte az egész csapat, és szinte mindenki meghal egy-két gránáttól vagy tunktól. Rusholni tehát ott érdemes, ahol egyszerre érünk oda a CT-kkel, vagy kicsit hamarabb is, mint ők.

de_dust2-n a legideálisabb erre a rövid rush, ahol a lépcsősorra ráfordulva találkozhatunk először a CT-kkel. A legtöbb pályán érdemes amúgy tudni, hogy hol van az a pont, ahol először láthatunk ellenfelet, hiszen addig nem éri meg fegyverre futni, sőt kifejezetten zavarja a társaitokat, ha azzal futtok. A CS-ben ugyanis a fegyvereknek súlya van, így egy AK-val jóval lassabban mozogtok, mint késsel. Ilyenkor hallani a klasszikus „ne fegyverrel fussál” kiabálásokat a szerveren, azért, mert feltartjátok azt, aki ezzel tisztában van. Mutassátok meg a többieknek, hogy ismeritek a játékot, és fussatok ti is késsel!

A rusholásnál nagyon nagyon fontos, hogy rengetegszer előfordulhat az, hogy kilövik az első emberét a támadó csapatnak, és ilyenkor mindenki megáll, megtorpan. Ne tegyétek! A rush célja, hogy sokan támadjunk, így ha megállunk azután, hogy megőltek tőlünk egy valakit, csak elpazaroltunk egy embert, míg ha befutunk mindannyian, akkor rögtön a CT-k 5-6-7 vagy még több célpontot fognak látni, és azt se tudják, hogy kire lőjenek, ezzel hatalmas előnyhöz juthatunk.

Hatalmas alapigazság a publicon, hogy minden map T-map, azaz támadópálya, ha a csapat képes együtt, okosan, megtorpanás nélkül támadni. Megállni pedig már csak azért is butaság, mert ha nem futunk tovább, akkor időt hagyunk az ellenfélnek arra, hogy kidobáljon minket gránátokkal, azt pedig ugye nem akarjuk.

Nézzétek a radart!

A bal felső sarokban mindenkinél található egy radar, ahol kék pöttyökkel láthatjátok a társaitokat, ha pedig T-k vagytok még a bombást is. Terror oldalon érdemes felnézni, hogy merre megy a bombás és segíteni neki, a bombásnak pedig figyelni arra, hogy a lehető legnagyobb tömeggel mozogjon.

CT oldalon egy de_inferno-s példával élve különösen hasznos a radar, hiszen ha például a CT kezdőtől közvetlenül balra található boltívos területen védünk, akkor pont középen vagyunk, és láthatjuk, hogy hányan védik a B-t jobbra, és hányan a házat A-n balra. Ha az egyik oldalról elkezdenek fogyni az emberek, akkor oda átmehetünk segíteni, hiszen tudjuk, hogy ott jár az ellenfél, illetve elkerülhetjük azt is, hogy mögénk kerüljenek, és hátba lőjenek minket.

A radar tehát hatalmas nagy barátunk, különösen CT oldalon, vagy akkor ha már kevesen élünk. Ha 3v3 szituációban maradtunk, azaz mi is 3-an élünk és az ellenfél is, akkor különösen fontos felnézni a radarra, mert ha lelövik egy társunkat, akkor elég csak megnézni, hogy honnan tűnt el, és rögtön tudjuk, hogy hol található éppen akkor a gyilkosa.

Figyeljünk a társainkra, ne blokkoljunk!

A public, azért public, mert közösségi játék, és bár nem csapatok játszanak egymás ellen, azért mégis csak 30 ember szórakozik egyszerre a szerveren, így legyünk tekintettel a másikra. Ahogy focizás közben se sétálunk be a labdát vezető csapattársunk elé, így játék közben se állunk be valaki elé, aki valamit már néz/figyel/véd. Hiába vettünk azért AWM-et, mert valamit védeni akartunk vele, ha látjuk, hogy azon a területen már van egy társunk, ne álljunk be elé, mert zavaró és parasztság, illetve mellé se álljunk, hogy maradjon tere a mozgásra.

Ha szűk területen játszunk, mindig gondoljunk arra, hogy a társunk, akik legelöl van, a legközelebb az ellenfélhez bármikor bevakulhat, kifogyhat a fegyvere és ekkore szeretne majd visszahúzódni a fal mögé újratölteni, vagy megbújni. Ilyenkor, ha nekünk ütközik, és emiatt meghal, akkor mi blokkoltuk őt, és a mi hibánkból halt meg.

Ha valakin látjuk, hogy oldalmozgással nézeget ki valahova, akkor soha, de soha ne álljunk mellé, ne próbáljunk meg mi is odafurakodni, mert ő se fog elférni tőlünk, és mi sem fogunk elférni tőle. Legyünk tehát tekintettel játékostársainkra, és ha valahol már nagy a tömeg, akkor ne menjünk oda, hanem védjünk másik területet. Többek között ebben is sokat segít a radar!

Hogyan látott, ha én nem láttam őt?!?!

Erre rögtön 3-4 válasz is adható, és mindegyikből lehet tanulni. Először is, lehet hogy nem látott minket az ellenfél, hanem hallott. Ha van lehetőség fejhallgatóval játszanotok, akkor azt használjátok hangfal helyett, mert sokkal jobban lehet hallani a trappolások (lépések) pontos helyét.

Ha nem is hallott, akkor is sok dologból lehet tájékozódni. Pl a radaron láthatta korábban, hogy a közelben lelőtték egy társát (szintén egy újabb ok, hogy miért jó a radar), illetve a földön fekvő hullákból, a falon lévő vérfoltból is lehet következtetni arra, hogy mi zajlott az adott pályarészen korábban.

Ezenkívül nem árt tudni, hogy a Colt kívülről nézve mindig hangtompítósnak látszik, azaz hosszabb a csöve, mint a többi fegyveré, így a szűkebb sarkokból kilóghat egy Coltos fegyvere, míg egy AK-sé esetleg nem. Ugyanígy jobban kilóghatnak bizonyos játékos modellek guggolva, mint állva. Ha egy sarokban vagy egy doboz mögött bújunk, hiába adja meg nekünk a guggolás a sunnyogás hamis biztonságérzetét, inkább állva sunnyogjunk, mert kevesebb esély van rá, hogy meglátnak.

Fontos megemlíteni a balkönyök/jobbkönyök témát is, hiszen ha magatok elé képzelitek a játékot, akkor láthatjátok, hogy minden modell – beállítástól függetlenül – eltartja a testétől a jobb könyökét, míg a balkarját a teste mellé szorítja. Egyrészt emiatt van ennyi balkarsebzés egybeolvad a testtel egy kicsit, másrészt ha jobbról nézel ki egy folyosóra, akkor az ellenfél később lát meg, mintha balról néznél ki, mivel a jobb könyököd hamarabb ki fog lógni.

Flashelés/Füstölés

1 flashtől nem feltétlenül ér többet 10 flash. Klasszikus példa erre a de_dust, ahol egy balra rushnál bőven elég, ha az első 1-2 ember dob 1-2 vakítót, nem kell a 10 fős csapatból mindenkinek vakítania, mert elakadhat a gránátja egy előtte lévő emberben, vagy vakíthatja a társait is, ha túl későn dobja be egy területre.

Publicon akkor érdemes ekkora létszám mellett flashelni, ha egy terület előtt átszeretnénk futni gyorsan, vagy be szeretnénk rá nézni. Csak azért venni egy gránátot, hogy csak úgy eldobjuk valahova nincs értelme, mert nem származik belőle semmilyen előnyünk se publicon.

Például de_inferno-n a lerakóról csak úgy véletlenszerűen ne dobjunk be a házba egy vakítót, ha úgyse akarunk odamenni, mert nekünk ettől nem lesz jobb, de lehet, hogy valaki védi a házat, és ő emiatt fog meghalni. A gránátnak tehát akkor van értelme, ha hasznot húzunk belőle. Egyébként csak pénzkidobás.

Egy 15 körös map alatt körönként egy fölösleges flash vagy füst $7.500 eldobált pénz, azaz 3db AK-47-es ára. A füsttel hasonlóan érdemes okosan bánni, és nem eldobálni fölöslegesen. Klasszikus példa erre, a de_inferno középső területe, ahová sokszor a CT-k hajlamosak ledobálni füstöt. Egyrészt a füst fedezéket nyújt a támadóknak, takarja őket, tehát ezzel magunkat hátráltatjuk, és őket segítjük, főleg akkor, ha van esetleg a csapatunkban olyan AWM-es, aki szívesen lenézett volna 1-2 fragért középen, de a füstünktől már erre nincs lehetősége.

A füstölés és a flashelés tehát tapasztalatot igényel, és pénzbe is kerül. Ha nem húzunk belőle hasznos, azaz nem nézünk be az elflashelt területre rögtön, akkor el se dobjuk, sőt meg se vegyük. Nekünk több pénzünk marad, és tuti nem fogunk ezzel rosszat okozni senkinek se a csapaton belül.

Az erő a kezünkben van, avagy hogyan váltsunk pályát konzolból!

Gyakran előfordul, hogy éppen nincs admin a szerveren, és olyan pályát kapunk, amin igazán senki se játszik szívesen, ilyenkor lehetősége van a játékosoknak elszavazni azt az „rtv” say vagy a „votemap” konzolparancs segítégével. Minden pályához tartozik egy szám, de erre többnyire valaki úgyis felhívja majd a figyelmünket a szerveren. Ilyenkor ha el akarja a többség váltani a pályát, bízzunk bennük, hogy tudják, hogy mit csinálnak, és legyünk csapatjátékosok és segítsük őket ebben. Ha valaki tehát azt írogatja folyamatosan, hogy „votemap 3” chatben, akkor nincs más dolgunk, mint megnyomni a „0”-t, tehát behívni a konzolt, ott beírni, hogy „votemap 3” (idézőjelek nélkül), entert nyomni, és örülni, hogy részesei lettünk a public-demokráciának.

A szerver szabályzatának betartása

A legtöbb public szerverhez hasonlóan, ez is rendelkezik szabályzattal, amit köteles a játékos betartani. Ez többnyire arra terjed ki, hogy ne anyázzuk a másikat, nem szídjuk le az ellenfelet ész nélkül, nem használjuk a pályák tiltott területeit, nem blokkoljuk, flasheljük direkt a társakat, nem csalunk, és nem beszélünk miután meghaltunk. Ezek persze csak a legfontosabb alapvető szabályok, de érdemes elolvasni a teljes szabályzatot, hogy véletlenül se kövessünk el semmi tilosat.

Ha van ezenkívül bármilyen kérdés, próbálok rá válaszolni, illetve komolyabb, haladóbb írásokat itt érdemes keresgélni. Bár nagyrészük az 5v5-ös csapatjátékra íródott, de aki a fenti dolgokat megértette és elsajátította, az ezekkel a cikkekkel talán tovább fejlesztheti a játékát:


További segítség: http://www.counter-strike.hu/content/2011/02/15/LVL1_-_Segitseg_kezdo_vagyok